בשנים האחרונות, אנחנו עדים לשינוי מסוים שמתרחש בלא מעט בתי מגורים וכן בתי עסק מסוגים שונים, בכל הקשור ליחס למאווררים. אומנם כבר בעבר היה נהוג להשתמש במאוורר בחללים שונים, אך עם הופעת המזגן, בפרט מזגן מרכזי, החלו יותר ויותר אנשים לוותר על האופציה של התקנה ושימוש במאווררים, מתוך הנחה שהם הרבה פחות פרקטיים ונוחים לשימוש.

מאוורר תקרה

מאחר ועם הזמן פותחו מאווררים מאוד משוכללים, בפרט מאווררי תקרה, הרי שיותר ויותר אנשים החליטו לעבור ולהשתמש בהם, בין אם זה מתוך הבנה שזה הרבה יותר חסכוני, הרבה פחות מזהם, וכן הרבה יותר נעים, האוויר שהמאורר יוצר הוא פחות סינתטי מאשר האוויר שיוצר מזגן כזה או אחר.

מאוורר תקרה הוא דוגמא קלאסית לשינוי המדובר. אנחנו יכולים לראות לא מעט בתי עסק, ובפרט מסעדות ובתי קפה, אשר מתקינים מאווררים שכאלה, הן בשטח החיצוני והן בשטח הפנימי, כמו כן, אנחנו יכולים לראות מגוון רחב של אנשים אשר בוחרים להתקין מאווררי תקרה גם בבתים ובדירות שלהם. שוב, הן בחלק הפנימי והן בחלק החיצוני.

עם כל היתרונות שיש בהתקנת מאוורר תקרה, בכל הקשור ליכולת העבודה שלו, לחסכון שהוא יוצר ולכך שהוא איננו מזהם, אזי שהוא דורש התייחסות לנקודה אחרת והיא, התאורה במקום בו מבקשים להתקין אותו. הרי מאורר תקרה, על פניו, תופס את המקום בו אמורה להיות מותקנת נורה. אז עולה שאלה, כיצד פותרים את הבעיה הזאת, כיצד אפשר ליהנות גם ממאוורר תקרה וגם מתאורה יעילה ונוחה.

מה הן האופציות שעומדות לרשותנו

האופציה הראשונה היא, אנחנו יכולים לקנות מאוורר תקרה עם נורה במרכז המאוורר, כך אנחנו משלבים בין השניים. ישנן חברות ספציפיות אשר מייצרות ומשווקות מאווררי תקרה עם נורות בגדלים שונים, כמובן שזה משתלב לא רק מבחינה טכנית אלא גם מבחינת עיצוב. כך שמאוורר כזה יכול להתאים, הן לבית מגורים, לכל חלל שהוא, והן בעסק, מכל סוג שהוא.

האופציה השנייה שעומדת לרשותנו, היא לבצע הפרדה מלאה. כלומר, אנחנו יכולים להתקין אמצעי תאורה במקומות אחרים. אנחנו יכולים להתקין את אמצעי התאורה בקירות ואפילו להשתמש בתאורה עומדת. צריך לקחת בחשבון כמובן, שיהיה הבדל באפקטיביות של אמצעי התאורה. זה לא אותו דבר כמו תאורה שמותקנת בתקרה ומפזרת אור ממרכז החדר למטה.

האופציה השלישית, היא להתקין אמצעי תאורה במקומות אחרים בתקרה. כאן זה כבר תלוי בגודל התקרה, גודל החדר, גודל המאוורר, ועד כמה באמת אנחנו יכולים להתקין במקום אמצעי תאורה אחרים. זה עניין של תכנון וסידור נכון. אנחנו יכולים למשל, להתקין נישת תקרה, אשר מעליה יותקנו אורות ספוטים, ועל התקרה יותקן המאוורר. אך זה עניין של עיצוב ותכנון, ועד כמה זה מתאים לחלל החדר ולמה שאנחנו מחפשים וצריכים.